Οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης του ΠΣΠΘ θα συμμετάσχουν στο 11ο μαθητικό συνέδριο πληροφορικής που θα πραγματοποιηθεί στο ΝΟΕΣΙΣ στις 16-19 Απριλίου 2019. Το θέμα της εισήγησης τους είναι: Δημιουργούμε – Μαθαίνουμε – Μοιραζόμαστε Πειράματα Μαγνητισμού με τον MIT AppInventor”.

Με την εισήγηση τους οι μαθητές θα παρουσιάσουν τα τα δικά τους εικονικά πειράματα φυσικής της ενότητας του μαγνητισμού, που δημιούργησαν με την καθοδήγηση της δασκάλας τους και του καθηγητή πληροφορικής, χρησιμοποιώντας το περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού ΜΙΤ AppInventor.

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας τις νέες τεχνολογίες και τον οπτικό προγραμματισμό δημιούργησαν τα δικά τους εικονικά πειράματα και τα μοιράστηκαν με τους φίλους τους μιας και τα πειράματα αυτά μπορούν να εκτελεστούν σε έξυπνες φορητές συσκευές (κινητά τηλέφωνα, tablets) και είναι διαθέσιμα στο Google Play!

Μέσα από αυτή τη διαδικασία οι μαθητές κατανόησαν καλύτερα το φαινόμενο του μαγνητισμού και βελτίωσαν την απόδοση τους στο μάθημα της Φυσικής.

Περισσότερα για το 11ο μαθητικό συνέδριο πληροφορικής θα βρείτε ΕΔΩ