Στο πλαίσιο του σχολικού περιπάτου, του μαθήματος της Ιστορίας και του Σχολικού Προσανατολισμού, στις 25 Νοεμβρίου 2022, διοργανώθηκε εκπαιδευτική και διδακτική δράση με τους/τις μαθητές/τριες της Β΄ Λυκείου υπό την εποπτεία των καθηγητριών του σχολείου μας Λουκίας Πετροτσάτου, μαθηματικός, Ευγενίας Ποθητού, φιλόλογος, και Κυριακούλας Μαλιαρά, αγγλικής φιλολογίας, στους άξονες γνωρίζω τον τόπο μου και συνομιλώ με επαγγελματίες στο χώρο εργασίας τους.

Οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν στον κινηματογράφο Ολύμπιον το ντοκιμαντέρ του Γρηγόρη Βαρδαρινού «Η φωτιά που γέννησε μια πόλη», από την κινηματογραφική συλλογή του εκπαιδευτικού πρoγράμματος του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Το ντοκιμαντέρ έχει θέμα το χρονικό της καταστροφής και της αναγέννησης της Θεσσαλονίκης μετά τη μεγάλη πυρκαγιά του 1917.

Μετά την παρακολούθηση ακολούθησε γόνιμος διάλογος των μαθητών/τριών με τον σκηνοθέτη του έργου, Γρηγόρη Βαρδαρινού, πάνω σε θέματα τοπικής ιστορίας και επαγγελματικού προσανατολισμού.