Λύκειο/Γυμνάσιο: 2310277809 - Δημοτικό: 2310225697 - Νηπιαγωγείο: 2310267433
Επιλογή Σελίδας
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στις 30 Μαρτίου 2021, στα πλαίσια των δραστηριοτήτων Ρομποτικής, παραχωρήθηκε στο Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής & Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ) του Λυκείου εκπαιδευτικός εξοπλισμός:
  • τηλεόραση 55 ιντσών ανάλυσης 4Κ (Ultra High Definition),  WiFi, Smart, HDR και επιτοίχια βάση τοποθέτησης,
  • flipchart (πίνακας σεμιναρίων).
Ο εξοπλισμός είναι προσφορά της εταιρείας πληροφορικής (ψηφιακών τραπεζικών προϊόντων) Advantage FSE για την υποστήριξη της διδασκαλίας της Πληροφορικής και προέρχεται από το υποκατάστημα της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη.
  • Η τηλεόραση 4K είναι σημαντικό βοήθημα στον τρόπο απεικόνισης οπτικού προγραμματισμού (block coding), δίνοντας πολλαπλάσιο ορατό μέγεθος της επιφάνειας εργασίας (βλέπουμε σε μία οθόνη, πολύ μεγαλύτερο μέρος του κώδικα).
  • Οι επιλογές συνδεσιμότητας επιτρέπουν την άμεση προβολή εικόνας από tablets ή κινητά, γεγονός που αναβαθμίζει την συνεργατική δυνατότητα του εργαστηρίου για φορητές συσκευές.
  • θα χρησιμοποιηθεί ως επιπλέον προβολική συσκευή, απαραίτητο εργαλείο για το ΣΕΠΕΗΥ, όπου συχνά απαιτείται η προβολή παρουσίασης οδηγιών και ταυτόχρονα η επίδειξη της οθόνης του εκπαιδευτή.
  • όποια άλλη χρήση σκεφτούν οι συνάδελφοι που θα χρησιμοποιήσουν το εργαστήριο
  • το flipchart με φύλλα χαρτιού είναι ιδανικό εργαλείο για τα meetings συνεργασίας ομάδων και προβολής της πορείας των έργων τους.
Οι τηλεοράσεις αυτών των διαστάσεων είναι η σύγχρονη γενιά προβολικών συσκευών, γιατί είναι φθηνότερες σε κόστος και συντήρηση από τους projectors, με μεγαλύτερη ευκρίνεια και φωτεινότητα, κάνοντας τες ιδανική επιλογή για τους χώρους όπου το μέγεθος της οθόνης έχει μικρότερη σημασία. Επίσης, με όρους σχολικού μάρκετινγκ, εντυπωσιάζουν και εμπλέκουν ευκολότερα τους μαθητές σε διαδραστικές λειτουργίες, μετατοπίζοντας, έστω και λίγο, την εικόνα του brand του σχολικού εργαστηρίου, από τον χώρο με τα παλιά, αργά μηχανήματα, σε κάτι πιο state of the art.

Εύχομαι αυτή η μικρή μας συμμετοχή να βοηθήσει το εκκολαπτήριο του σχολείου σας να μεγαλώσει τους αυριανούς επαγγελματίες στον τομέα της πληροφορικής ! Καλή συνέχεια σε αυτό το πολύ σημαντικό έργο !“, είναι τα λόγια της Βασιλικής Φωτοπούλου, Co-founder και Υπεύθυνης Λογισμικού Συστημάτων της εταιρείας. Η κα Φωτοπούλου είναι Διπλ. Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής και ως Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας την ευχαριστούμε θερμά !