Λύκειο/Γυμνάσιο: 2310277809 - Δημοτικό: 2310225697 - Νηπιαγωγείο: 2310267433

Σχολείο σε Δράση  2019-20

Σχολείο σε Δράση 2018-19

Σχολείο σε Δράση (Γυμνάσιο – Λύκειο) 2019-2020

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου – Λυκείου του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ανακοινώνει την αναβολή της εκδήλωσης «Σχολείο σε Δράση» εξαιτίας της πανδημίας του Covid-19 και για λόγους διασφάλισης της Δημόσιας Υγείας. Η διαδικτυακή διοργάνωση της εκδήλωσης δεν κρίνεται εφικτή υπό τις παρούσες συνθήκες. Δεσμευόμαστε ωστόσο ότι η πανδημία δεν θα μας σταματήσει από την υλοποίηση δράσεων και προγραμμάτων με προστιθέμενη αξία για τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας και το ευρύτερο εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό μας έργο, ότι θα συνεχίσουμε να διοργανώνουμε αυτή την εκδήλωση στο μέλλον στο τέλος κάθε σχολικού έτους και να μοιραζόμαστε τη μαγεία της δια ζώσης ή εξ αποστάσεως με όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

Σχολείο σε Δράση

Το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΠΣΠΘ) είναι κατά παράδοση ένα Σχολείο σε Δράση, ένα σχολείο διδακτικής υπέρβασης, παιδαγωγικής καινοτομίας, εξωδιδακτικής πρωτοπορίας, κοινωνικής αναγνώρισης αντάξιας της ιστορικής του διαδρομής. Ως αντανάκλαση αυτής της πολυδιάστατης φυσιογνωμίας του ΠΣΠΘ πραγματοποιείται στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών όλων των τάξεων η ομότιτλη εκδήλωση για τη διάχυση των αποτελεσμάτων των ευρωπαϊκών προγραμμάτων, των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, των Ομίλων και των λοιπών δραστηριοτήτων, μια εκδήλωση επιστέγασμα των προσπαθειών όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας.