ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε την πανελλήνια διάκριση μαθητών και μαθητριών του ΠΣΠΘ, και συγκεκριμένα του Ομίλου Πειραματικής Φυσικής, στον 5ο Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης που διοργανώνεται από τον τομέα Διδακτικής της Φυσικής του ΑΠΘ. Οι μαθήτριες Θειόκα Χαραλαμπία, Θειόκα Ελισάβετ, Κάλη Δωροθέα και οι μαθητές Μπόσκος Θεόδωρος, Κατραμάδος Μιχάλης, Τσιάρας Γιάννης, Χατζηβακαλέλης Νικόλας και Μαστορογιάννης Γιώργος, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.κ. Αλεξάνδρα Νικολαΐδου, φυσικό, και Ελένη Ρώσσιου, πληροφορικό, συμμετείχαν στην κατηγορία του Γυμνασίου. Θέμα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού ήταν «Ο κοινόχρηστος χώρος που συχνάζουμε», με σκοπό τον εντοπισμό και την επίλυση περιβαλλοντικών, κοινωνικών ή οικονομικών προβλημάτων. Οι μαθητές/τριες του ΠΣΠΘ κέρδισαν το 2ο Πανελλήνιο Βραβείο σχεδιάζοντας μια πρότυπη παιδική χαρά προσβάσιμη και σε παιδιά με αναπηρία, η οποία περιελάμβανε ειδικά σχεδιασμένες κούνιες με ράμπες, τραμπάλες, γήπεδα μπάσκετ και ποδοσφαίρου, τραμπολίνο, αναπηρικά αμαξίδια και επιγραφές σε γραφή Brailleγια τυφλούς. Η Διοίκηση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρει τα παιδιά και τις καθηγήτριές τους και τους εύχεται ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον.
Πληροφορίες: http://st3dm.web.auth.gr/2023-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%ad%cf%83%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-junior-high-school/