Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τελετή των βραβεύσεων του Μαθητικού Διαγωνισμού e- Commerce στο πλαίσιο του προγράμματος Project Future Junior της Τράπεζας Πειραιώς, powered by Junior Achievement Greece. Συμμετείχαν 830 μαθητές και μαθήτριες, 261 δημόσια σχολεία, εκ των οποίων 43% από την Αττική και 57% από την περιφέρεια, 79 εκπαιδευτικοί, 43 μέντορες και 50 μαθητικές ομάδες. Το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΠΣΠΘ) συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Project Future Junior που υλοποιήθηκε από την Τράπεζα Πειραιώς σε συνεργασία με την Junior Achievement Greece και κατέθεσε στις 19/05/2022 φάκελο πρότασης ενός e-commerce project, λαμβάνοντας έτσι μέρος και στον διαγωνιστικό μέρος του προγράμματος.

Η ομάδα έργου προέκυψε ως Διασχολική Συνεργασία όπου συμμετείχαν από το ΠΣΠΘ οι μαθήτριες της Α΄Λυκείου: Άννα Μαρία Κοντονικολάου και Νικολέτα Κοντονικολάου, και ο εκπαιδευτικός Μανώλης Κοσμίδης, Πληροφορικής.

Στην ομάδα του ΠΣΠΘ εντάχθηκαν οι μαθητές/τριες που εκδήλωσαν ατομικά συμμετοχή στο πρόγραμμα από διαφορετικά σχολεία:

• Χρυσήλια Καραγεωργίου, Β’ Αρσάκειου Τοσίτσειου Εκάλης,
  • Νικόλας Κασσωτάκης, 3 ΓΕΛ Κηφισιάς,
  • Κωνσταντίνος Γασιάς, ΓΕΛ Ψυχικού,
  • Κατερίνα Κοσμίδου, 8ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Μέντορας της ομάδας από την Τράπεζα Πειραιώς ήταν ο Γεώργιος Χασιώτης, Senior Manager, SB Lending.

Η ομάδα Green Futurists στην οποία συμμετείχαν και οι μαθήτριες του ΠΣΠΘ μαζί με μαθητές/τριες από το 8ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, το Γενικό Λύκειο Ψυχικού, το Αρσάκειο Τοσίτσειο Εκάλης και το 3ο Γενικό Λύκειο Κηφισιάς κατέκτησε το 2ο βραβείο.  Στόχος της ομάδας ήταν η δημιουργία μιας «go green» πιστωτικής κάρτας με ανταποδοτικό χαρακτήρα, για αγορά προϊόντων και υπηρεσιών φιλικών προς το περιβάλλον.

Η διάκριση αυτή μας γεμίζει χαρά, αισιοδοξία και πίστη στη νέα γενιά που παρά τις αντίξοες συνθήκες επιδεικνύει δυναμισμό, ωριμότητα και ενσυναίσθηση και με τη σωστή καθοδήγηση και ουσιαστική υποστήριξη συνεχίζει να οραματίζεται και να παλεύει για ένα καλύτερο μέλλον. Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας και στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Κοσμίδη για την επιτυχία τους, καθώς και σε όλους και όλες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες για την προσπάθειά τους και τις ευφάνταστες ιδέες τους!