Το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης έχει μακρά παράδοση στην υλοποίηση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων. Συμμετέχοντας σε πάμπολλα ευρωπαϊκά έργα (e-twinning, Erasmus+, Theachers4Europe, EPAS) συνεχίζουμε την ευρωπαϊκή του διαδρομή με χαρά, ενθουσιασμό και όραμα ακόμα και σε αυτή τη δύσκολη εποχή της κρίσης και της πανδημίας. Από 17/5 έως 21/5 γιορτάσαμε στο σχολείο μας τις Ημέρες Ευρώπης με αφορμή την Europe Day (09/05) δίνοντας το στίγμα μας, αποτιμώντας τις μέχρι τώρα διαδρομές στα ευρωπαϊκά μονοπάτια, κατακτώντας στόχους, σχεδιάζοντας νέες συναντήσεις και νέες συνεργασίες στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης και αλληλεπίδρασης.

Αυτή την τόσο ιδιαίτερη σχολική χρονιά, παρά τον εγκλεισμό και τους περιορισμούς της πανδημίας, εμείς πραγματοποιήσαμε το ταξίδι μας στην Ευρώπη με όχημα τα ευρωπαϊκά προγράμματα (etwinning, Erasmus+, esafety, Teachers4Europe, κτλ) πέρα από τα κλειστά σύνορα και ήρθαμε κοντά στους Ευρωπαίους εταίρους μας στα ευρωπαϊκά σχολεία με τα οποία συνεργαστήκαμε. Συμμετείχαμε σε κοινές δράσεις, υλοποιήσαμε σημαντικά projects, αλληλοεπιδράσαμε τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές/τριες με ευρωπαϊκές σχολικές κοινότητες, οικοδομήσαμε ένα κοινό όραμα. Ως επιστέγασμα όλων αυτών γιορτάσαμε με ποικίλες εκδηλώσεις (Camp Wat.Edu, meeting T4E, δράσεις EPAS) μαζί τις Ημέρες Ευρώπης και προχωράμε με σταθερά βήματα, δημιουργικότητα, γνώση, φαντασία να ανταποκριθούμε σε νέες προκλήσεις για ένα σχολείο και έναν κόσμο μακριά από προκαταλήψεις και στερεότυπα αλλά και ένα μαθησιακό περιβάλλον που δημιουργεί διαρκώς ευκαιρίες για ανάδειξη και καλλιέργεια των ικανοτήτων και δεξιοτήτων όλων των μαθητών/τριών!