Η πρόταση «Άλλος Αέρας» της ομάδας επιχειρηματικότητας (Πετρίδης, Στολτίδης, Σωτήρας, Χριστοδούλου, γ2 Γυμνασίου) με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους κκ Κοσμίδη Εμ. και Κουτσάκα Φ. προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού Κοινωνικής Καινοτομίας – Social Innovation Relay 21, Junior Achievement Greece! Οι προτάσεις αξιολογήθηκαν με κριτήρια την κοινωνική καινοτομία, την περιγραφή υλοποίησης, την περιγραφή ομάδας – στόχου, τον τρόπο παρουσίασης και τις πιθανότητες επιτυχίας. Κατά την αξιολόγηση δόθηκε μεγαλύτερη έμφαση στο κατά πόσο μία πρόταση μπορεί όντως να υλοποιηθεί και να έχει πραγματικό αντίκτυπο στις ζωές των ανθρώπων.

Η πρόταση, «Άλλος Αέρας» βοηθά τους Δήμους να εφαρμόσουν γρήγορα και οικονομικά ένα σύστημα καθαρισμού/εξαερισμού αιθουσών δημόσιων κτιρίων με έμφαση στα σχολεία, για να βελτιώσουν την ποιότητα αέρα στις τάξεις των μαθητών/τριών. Τα μέλη των προκρινόμενων ομάδων ξεκινούν τώρα να επεξεργάζονται το business canvas στα ελληνικά και στα αγγλικά, το οποίο θα καταθέσουν μέχρι 16/4/2021.

Σε αυτή τη φάση οι ομάδες που προκρίθηκαν έχουν παράδοση ετών στους διαγωνισμούς επιχειρηματικότητας, είναι κυρίως ομάδες Λυκείων και αρκετών ιδιωτικών σχολείων, αλλά τα δικά μας “μικρά” στάθηκαν επάξια απέναντί τους και κατάφεραν να πετύχουν τον αρχικό τους στόχο δίνοντας στίγμα και ελπιδοφόρο μήνυμα για όσα θα ακολουθήσουν στα επόμενα χρόνια. Ευχόμαστε σε όλους τους εμπλεκόμενους καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού!