Η Τεχνητή Νοημοσύνη και η Μηχανική Μάθηση δεν αποτελούν πλέον επιστημονική φαντασία αλλά έχουν εισέλθει δυναμικά σε πολλούς τομείς  και φυσικά στον χώρο της εκπαίδευσης. Ακολουθώντας τα καλέσματα των καιρών οδηγηθήκαμε το Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022  στο Άννα Παπαγεωργίου STEM Center του Κολλεγίου Ανατόλια, όπου υλοποιήθηκε ένα εισαγωγικό εργαστήριο στην Τεχνητή Νοημοσύνη και τη Μηχανική μάθηση από καθηγητές/τριες και διδάκτορες/ισσες του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (ΠΑ.ΜΑΚ.) και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.)

Το εργαστήριο περιελάμβανε:

• Εισαγωγή στην Τεχνητή Νοημοσύνη και τη Μηχανική Μάθηση, θεωρία και ομαδικά παιχνίδια.
  • Παρουσίαση εκπαιδευτικών εργαλείων Μηχανικής Μάθησης
  • Συζήτηση και δημιουργία αφίσας για τα ζητήματα ηθικής στην Τεχνητή Νοημοσύνη
Μέσω  διαδραστικών εφαρμογών οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με τη σχεδίαση και την υλοποίηση απλών αλγορίθμων που μιμούνται στοιχεία της ανθρώπινης συμπεριφοράς για την  επίλυση προβλημάτων.
Σε αυτό το τόσο ενδιαφέρον και καινοτόμο εργαστήριο συμμετείχαν  συνολικά 11 μαθητές/τριες από τα τμήματα α2, β1 και β2 Γυμνασίου του ΠΣΠΘ.

Τους/τις μαθητές/τριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Αλεξάνδρα Νικολαΐδου, Φυσικός και Κώστας Φράγκατζης, Τεχνολόγος.