Το Λύκειο του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης απέσπασε τρία πανελλήνια βραβεία στον φετινό διαγωνισμό στατιστικής, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των βραβείων / διακρίσεων του σχολείου μας στα δέκα κατά τα τελευταία 5 χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα:

• 1ο βραβείο για τους μαθητές της Β’ Λυκείου: Κωνσταντίνο Βαφειαδάκη, Λουκά Λίτσο και Μιχαήλ Μιχαηλίδη (πέρυσι είχαν πάρει και πάλι το 1ο βραβείο)
  • 2ο βραβείο για τους μαθητές της Γ’ Λυκείου: Ιωάννη Γαλαμάτη και Δημήτρη Πετρίδη, με τους μαθητές να διατηρούν το απόλυτο ρεκόρ του διαγωνισμού σε όλη την Ελλάδα (με τον πρώτο να έχει τρία βραβεία / δικρίσεις και τον δεύτερο τέσσερα βραβεία)
  • 5ο βραβείο για τους μαθητές Πέτρο Βαφειαδάκη, Ιωάννη Σιναπίδη και Κωνσταντίνο Χατζόπουλο.

Η τελετή βράβευσης των μαθητών θα γίνει στα γραφεία της ΕΛΣΤΑΤ στο τέλος Ιουνίου.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό θα βρείτε στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής

Λογότυπο 7ου πανελλήνιου διαγωνισμού στατιστικής

Οι βραβευμένοι με το 1ο και το 2ο βραβείο ξεκίνησαν ήδη προετοιμασία για τον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό, όπου συμμετέχουν 40 ομάδες από 20 χώρες. ο οποίος διεξάγεται στην Αγγλική γλώσσα και το θέμα του είναι “Όλα ήταν καλύτερα πριν… Αλήθεια ή μήπως όχι”.