Την Πέμπτη 16 και την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Πολυτεχνείο του Πόρτο στην Πορτογαλία η δεύτερη συνάντηση του προγράμματος ERASMUS+ με θέμα Promoting 21stcentury skills through an inclusive STEAM approach to Cultural Heritage στο οποίο συμμετέχει το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα τρεις χώρες (Ελλάδα, Κύπρος, Πορτογαλία), τρία πανεπιστήμια, τρία μουσεία και τρία σχολεία από καθεμία χώρα συνεργάζονται με στόχο την ανάπτυξη και οικοδόμηση μιας καινοτόμου, συμπεριληπτικής STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) προσέγγισης στην πολιτιστική κληρονομιά. Επιστήμη, Διδασκαλία, Έρευνα και Τέχνη αναμειγνύονται δημιουργικά μέσα από εκθέματα μουσείων, αρχαιομετρία και επαυξημένη πραγματικότητα.

#ErasmusPlusIKY, #ErasmusPlusGreece, #ErasmusPlus, #ΣυνεχίζουμεErasmus