Η Θεσσαλονίκη είναι μια πόλη γεμάτη από σπουδαία μνημεία, μνημεία όπως η Αγία Σοφία, ο Άγιος Δημήτριος, η Ροτόντα, η Αψίδα του Γαλερίου, ο Λευκός Πύργος, τα Βυζαντινά Τείχη και πλήθος άλλων. Δίπλα όμως σ’ αυτούς τους «διάσημους τόπους» κρύβονται ταπεινοί και άγνωστοι ιστορικοί θησαυροί. Αυτούς τους «παραμελημένους τόπους» καλούνται οι μαθητές να αναζητήσουν, να γνωρίσουν βιωματικά και εμπειρικά, να καταγράψουν και εν τέλει να συστήσουν.

Ως μικροί «πρεσβευτές», οι μαθητές του ΠΣΠΘ, στο πλαίσιο του eTwinning, σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Λύκειο Ολύμπιον της Κύπρου, καλούνται να περιγράψουν και να γνωστοποιήσουν την «Άγνωστη Θεσσαλονίκη» και να φέρουν στο φως τα «Κρυμμένα Μνημεία» (μετέχοντες εκπαιδευτικοί: Ελένη Ρώσσιου, Αικατερίνη Λαλαγιάννη, Μαρία Μποζέλου, Ευγενία Παγκουρέλια, Μαρία Κούντη και Κωνσταντίνος Φράγκατζης).

Ξεκινώντας επισκεφτήκαμε το Σιντριβάνι, στη συμβολή των οδών Εγνατίας, Εθνικής Αμύνης και Αγγελάκη, και ετοιμάζουμε και το σχετικό video

Αικατερίνη Λαλαγιάννη και Μαρία Κούντη