Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Μεγάλο Παιχνίδι στην αυλή του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Μαθητές/ τριες από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχαν με χαρά και ενθουσιασμό σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού. Παρακολούθησαν αρχικά ενημερωτική αλληλεπιδραστική παρουσίαση σε εργαστήριο του Σχολείου μας και στη συνέχεια επισκέφτηκαν τους έξι σταθμούς του παιχνιδιού αναζητώντας απαντήσεις και πληροφορίες σχετικά με το Ευρωκοινοβούλιο (κοινοβουλευτικές διαδικασίες, κόμματα, θεσμούς, φορείς και όργανα).

Για τρεις συνεχόμενες μέρες η αυλή του Σχολείου μας μεταμορφώθηκε σε μια μεγάλη τάξη και το μάθημα έγινε μια παιγνιώδης διαδικασία στην οποία καθηγητές και μαθητές έλαβαν μέρος αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες.

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στους Junior Ambassadors (Διαμαντοπούλου Αν., Κετέν Ν., Μαστρογιάννης Η., Μπαμπανάτσης Στ., Σαντεξής Γ. και Φλάρη Ά.) για τις ευφάνταστες ιδέες, την υπευθυνότητα και την άψογη οργάνωση του Μεγάλου Παιχνιδιού.