Την εβδομάδα 24 – 28/06/2019 πραγματοποιήθηκε στα εργαστήρια ΣΕΠΕΥ και στο εργαστήριο Hacker Lab ενδοσχολική επιμόρφωση τίτλο «Διαδρομές eTwinning» με υπεύθυνη σχεδιασμού, οργάνωσης και υλοποίησης της επιμόρφωσης την Διευθύντρια του Σχολείου κ. Ελένη Ρώσσιου, eTwinning Ambassador και Scientix Ambassador, ενώ συνέβαλε στο σχεδιασμό και την υλοποίηση τους και η υποδιευθύντρια κ. Αλεξάνδρα Μαυρίδου. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν στα ακόλουθα θέματα:

Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019

Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων eTwinning. H κοινότητα eTwinning, η πύλη eTwinning, eTwinning Live, αίτηση έργου, δημιουργία έργου, TwinSpace, κριτήρια ετικέτας ποιότητας (quality label), School Education Gateway.

Επιμορφώτρια: Ρώσσιου Ελένη

Τρίτη 25 Ιουνίου 2019

eTwinning school. Κριτήρια και στάδια απόκτησης της Ετικέτας Σχολείου eTwinning (υπεύθυνη χρήση διαδικτύου, συνεργασία, συμμετοχή μαθητών/εκπαιδευτικών, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις, δημόσια προβολή, προωθητικές δραστηριότητες) και αποστολή του ΠΣΠΘ ως eTwinning school.

Επιμορφώτρια: Ρώσσιου Ελένη

Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019

HackerLab. Το εργαστήριο (που αναφέρεται επίσης ως hackerspace, hacklab, makerspace ή hackspace) ως χώρος εργασίας σε υπολογιστές, μηχανική, τεχνολογία, επιστήμη, ψηφιακή τέχνη ή ηλεκτρονική τέχνη. Προτάσεις αξιοποίησης του εξοπλισμού και συνεργασίας των εκπαιδευτικών. Βιωματικό εργαστήριο. Το HackerLab απονεμήθηκε στο ΠΣΠΘ τον Ιούνιο 2018 ως eTwinning School. Σκοπός της επιμόρφωσης είναι η εξοικείωση των μελών του ΣΔ με το HackerLab για μελλοντική αξιοποίησή του (Arduino, Raspberry, tablets, 3D Scanner, 3D printer).

Επιμορφωτής: Φράγκατζης Κωνσταντίνος

Πέμπτη 27 Ιουνίου

Moodle. Το σύστημα διαχείρισης μάθησης του ΠΣΠΘ (Learning Management System, LMS), σύστημα εικονικής μάθησης (Virtual Learning Environment – VLE), πακέτο λογισμικού για τη διεξαγωγή ηλεκτρονικών μαθημάτων μέσω Διαδικτύου, που προσφέρει ολοκληρωμένες υπηρεσίες ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Αξιοποίηση, εφαρμογές, λήψη κωδικών πρόσβασης, οργάνωση υλικού. Ιστοσελίδα ΠΣΠΘ.

Επιμορφωτής: Κοσμίδης Εμμανουήλ