Δεκαεννέα μαθητές και μαθήτριες του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο του Μοντέλου των Ηνωμένων Εθνών που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Princeton στο Νιου Τζέρσεϊ, στις 14-18 Νοεμβρίου του 2019 στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολουθούν στο σύνολό τους τον Όμιλο Ρητορικής Τέχνης στην Αγγλική Γλώσσα με διδάσκουσα την καθηγήτρια του Πειραματικού Σχολείου Αικατερίνη Αδαμίδου η οποία είχε και την πρωτοβουλία της εν λόγω συμμετοχής μετά από τις αντίστοιχες στα Πανεπιστήμια  Harvard τo 2016  και Georgetown  το 2018. Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών (γνωστό ως M.U.N.), ένα εκπαιδευτικό μαθητικό συνέδριο – προσομοίωση των οργάνων και των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, προσέφερε στους συμμετέχοντες μαθητές/τριες την ευκαιρία να αναλάβουν το ρόλο διπλωματών διαφόρων κρατών-μελών του ΟΗΕ, να ερευνήσουν σε βάθος διεθνή ζητήματα, να αντιμετωπίσουν προβλήματα, να αναζητήσουν πιθανές λύσεις, να συνεργαστούν με νέους από όλο τον κόσμο και να διδαχθούν την κοινοβουλευτική διαδικασία και εν τέλει να «βιώσουν την πολιτική δραστηριότητα» ως ενεργοί πολίτες. Τους μαθητές συνόδευσαν ως σύμβουλοι (advisors) οι καθηγήτριες του Πειραματικού Σχολείου Αικατερίνη Αδαμίδου (καθηγήτρια Αγγλικών) και Μαρία Κούντη (Φιλόλογος). Στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο Συνέδριο οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του Πανεπιστημίου του Princeton και επισκέφθηκαν το κτήριο του ΟΗΕ στην Νέα Υόρκη, περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Οργανισμού, ξεναγήθηκαν στις αίθουσες των συμβουλίων και ενημερώθηκαν για τις αποστολές και τους στόχους του ΟΗΕ. Στο περιθώριο των εργασιών του Συνεδρίου είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης της Νέας Υόρκης (ΜΕΤ, Metropolitan Museum of Art) το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης (ΜοΜΑ, The Museum of Modern Art)  αλλά και το Αμερικανικό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (American Museum of Natural History). Το εκπαιδευτικό ταξίδι των μαθητών/τριών ολοκληρώθηκε με επιτυχία και προσέφερε στους συμμετέχοντες σημαντικά εκπαιδευτικά οφέλη και πολύτιμες εμπειρίες και γνώσεις.