Με αφορμή την ανακοίνωση των βαθμολογιών των υποψηφίων στις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις η Διοίκηση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του ΠΣΠΘ συγχαίρουμε από καρδιάς όλους/ες τους/τις μαθητές/τριές μας που κατάφεραν να περάσουν το κατώφλι των πανεπιστημιακών σχολών και να λάβουν έτσι ανταμοιβή των κόπων τους, των προσπαθειών και της επιμονής τους. Αυτό ας είναι αφετηρία για ένα νέο δημιουργικό κύκλο στη ζωή τους γεμάτο όνειρα και δύναμη να τα κάνουν πραγματικότητα. Θερμά συγχαρητήρια και στους/στις καθηγητές/τριες τους που στάθηκαν αρωγοί στον αγώνα των μαθητών/τριών αλλά και στις οικογένειές τους που παρείχαν κάθε ηθική και ψυχολογική στήριξη. Οι επιτυχόντες/ούσες ανοίγουν τώρα τα φτερά τους με εφόδια τις γνώσεις και τις αξίες που αποκόμισαν από τα μαθητικά τους χρόνια για μια σημαντική περιήγηση στον κόσμο της γνώσης και της επιστήμης. Τους ευχόμαστε το όμορφο «ταξίδι» των πανεπιστημιακών τους σπουδών να είναι  πλούσιο σε εμπειρίες και πολύτιμα δώρα και στη διάρκειά του να αποκτήσουν την παρακαταθήκη επιστημονικών και επαγγελματικών εφοδίων, ώστε να επιτύχουν τους στόχους τους και να εκπληρώσουν τις φιλοδοξίες τους. Καλή σταδιοδρομία και καλή επιτυχία σε κάθε επιλογή τους. Στους/στις μαθητές/τριες που προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν θέλουμε να υπενθυμίσουμε ότι η ζωή είναι γεμάτη με εναλλακτικές επιλογές και ότι μια προσωρινή αποτυχία δεν είναι το τέλος της διαδρομής αλλά η αρχή μιας νέας προσπάθειας για επίτευξη στόχων και εκπλήρωση προσδοκιών και -γιατί όχι;- για μεγαλύτερη επιτυχία. Το μέλλον είναι δικό τους, η ζωή είναι μπροστά τους με πολλές επιλογές και πάμπολλες μάχες στις οποίες μπορούν να αναδειχθούν νικητές αξιοποιώντας τις ικανότητες και τα ταλέντα τους! Καλές και γόνιμες σπουδές, όμορφα φοιτητικά χρόνια στις επιτυχούσες και τους επιτυχόντες και καλή αρχή σε όλους και όλες στον αγώνα της ενήλικης ζωής τους!