Με κάθε μεγαλοπρέπεια, όπως η ημέρα ορίζει, τιμήθηκε από το σχολείο μας η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου του 1940.
Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου η εορταστική εκδήλωση ξεκίνησε με την καθιερωμένη τελετή παράδοσης της σημαίας στους σημαιοφόρους και στους παραστάτες του Γυμνασίου και Λυκείου ΠΣΠΘ και η απονομή βραβείων και αριστείων.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου ΠΣΠΘ συμμετείχαν στη Λιτανεία των ιερών Εικόνων, της Παναγίας «ΓΕΡΟΝΤΙΣΣΗΣ» και του Αγίου Δημητρίου, μετά των χαριτοβρύτων Ιερών Λειψάνων του Αγίου Δημητρίου στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, σύμφωνα με το πρόγραμμα της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης. Τους/τις μαθητές/τριες καθοδήγησαν και συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κκ Αικ. Λαλαγιάννη και Φ. Κουτσάκας.

Παράλληλα, οι μαθητές/τριες της Β΄ Λυκείου ΠΣΠΘ παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση “Και να που ήρθε η σειρά μας” στην αίθουσα Τελετών “Αλέξανδρος Δελμούζος” του ΠΣΠΘ βασισμένη σε θεατρικό κείμενο της φιλολόγου του σχολείου μας κας Α. Μαυρίδου. Την εορταστική εκδήλωση επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κκ Α. Μαυρίδου και Κ. Μαλιαρά. Τη γιορτή πλαισίωσαν τραγούδια και μελωδίες της ορχήστρας του Σχολείου μας, σε διδασκαλία και επιμέλεια της καθηγήτριας Μουσικής κ. Μ. Πατιώ.

Σκηνοθεσία: Ελευθερία Αναστασιάδου, Ελένη Καλφοπούλου, Γεωργία Νικηφορίδου, Δημήτρης Πετρίδης, Ιωάννης Ρωμανός Μπακαλίδης, Μελίνα Χατζηγεωργίου Φίλιου, Θανάσης Χριστοδούλου

Ηθοποιοί: Ελευθερία Αναστασιάδου, Μάρκος Βοζίκης, Μυροφόρα Γρηγοριάδου, Ελένη Καλφοπούλου, Χρυσάνθη Κοτίδου, Σταυρούλα Κουρεμένου, Χρήστος Μήτκος,  Χριστίνα Μουζενίδου, Γεωργία Νικηφορίδου, Μαρίσα Ξουρίδα, Νικηφόρος Παπαφιλίππου, Λεωνίδας Πρασσάς, Βατρίκη Στοΐδου, Δέσποινα Τζόλα, Δημήτρης Τοπάλης, Μελίνα Χατζηγεωργίου Φίλιου

Φωνή: Άγγελος Τζαμπαζλής

Ήχος, φώτα, χειρισμός κονσόλας: Δήμος Παπακωνσταντίνου, Δημήτρης Πετρίδης, Θανάσης Χριστοδούλου

Σκηνογράφοι: Έλενα Αϊβάζη, Ραχήλ Ιεροπούλου, Ιωάννης Ρωμανός Μπακαλίδης, Κωνσταντίνος Κοντονικολάου, Χρυσάνθη Χατζή

Ενδυματολόγοι: Γεωργία Νικηφορίδου, Χριστίνα Μουζενίδου

Μουσικό σχήμα Β΄ Λυκείου: Τραγούδι Μελίνα Χατζηγεωργίου-Φίλιου, Χριστίνα Χατζηγεωργίου-Φίλιου, Γιώργος Παγώνης, Μυροφόρα Γρηγοριάδου. Πιάνο Νικηφόρος Παπαφιλίππου, Κύρος Μπαργιώτας. Φλάουτο Χριστίνα Χατζηγεωργίου-Φίλιου. Κιθάρα Δημήτρης Στολτίδης, Μυροφόρα Γρηγοριάδου. Keyboard Μαργαρίτα Καλαϊτζίδου. Ηλεκτρικό μπάσο Δημοσθένης Χατζής. Ντραμς Δημήτρης Πετρίδης

Συγγραφή θεατρικού κειμένου & θεατρικές διασκευές: Αλεξάνδρα Μαυρίδου

Επιμέλεια θεατρικής παράστασης: Αλεξάνδρα Μαυρίδου, Κορίνα Μαλιαρά

Μουσική διδασκαλία & μουσική επιμέλεια: Μαρία Πατιώ

Τη γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους αρκετοί γονείς ή/και κηδεμόνες των μαθητών/τριών.

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου οι μαθητές/τριες έλαβαν μέρος στη μαθητική παρέλαση υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Ν. Νεράντζη, ενώ την ημέρα της Εθνικής επετείου, την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου συμμετείχαν τιμητικά και στη στρατιωτική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας με τη συνδρομή της εκπαιδευτικού κ. Β. Φασούλα.

Θερμά συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριες και στους/στις υπεύθυνους/ες εκπαιδευτικούς που έφεραν σε πέρας με επιτυχία το δύσκολο έργο της διοργάνωσης και της επιτυχούς επιτέλεσης όλων των παραπάνω παράλληλων δράσεων, οι οποίες ανέδειξαν τη σπουδαιότητα της ημέρας αλλά και τη φυσιογνωμία του σχολείου μας.