Την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022  στο Άννα Παπαγεωργίου STEM Center του Κολλεγίου Ανατόλια  υλοποιήθηκε εργαστήριο STEM Διαστημικής σε συνεργασία με την ομάδα SPACE DOT και του European Space Education Resource Office – ESERO του  ΑΠΘ, ένα έργο της ESA για την υποστήριξη της κοινότητας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Ευρώπη. Το ESERO χρησιμοποιεί θέματα που σχετίζονται με το διάστημα και τη γνήσια γοητεία που νιώθουν οι νέοι για το χώρο για να ενισχύσει τον γραμματισμό και την ικανότητα των μαθητών σε θέματα που σχετίζονται με το STEM. Το έργο ESERO υπογραμμίζει επίσης τις σχετικές εφαρμογές από το διάστημα και ευαισθητοποιεί το ευρύ φάσμα των προοπτικών σταδιοδρομίας στον τομέα του διαστήματος. Οι δραστηριότητες του ESERO βοηθούν να προσεγγίσουν οι μαθητές/τριες τα θέματα STEM και συμβάλλουν επίσης στην τόνωση της ευαισθητοποίησης των νέων σχετικά με το διαστημικό πρόγραμμα της Ευρώπης και τη σημασία του για τη σύγχρονη κοινωνία και οικονομία.

Στη διάρκεια του εργαστηρίου οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο του ΕSERO  κ. Νίκο Λαμπρινό, καθηγητή ΠΤΔΕ ΑΠΘ στον Τομέα Θετικών Επιστημών και Νέων Τεχνολογιών, για τις δράσεις  του γραφείου στην Ελλάδα και τα εκπαιδευτικά προγράμματα που πραγματοποιούνται και παράλληλα παρακολούθησαν την τεχνική εκτόξευσης μικροπυραύλων.  Ακόμη,  οι μαθητές/τριες, υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων του ΕSERO,  κατασκεύασαν  μικρούς πυραύλους και μικροδορυφόρους με χρήση Arduino.

Στο εργαστήριο συμμετείχαν  συνολικά 23 μαθητές από τα τμήματα β1 και β2 Γυμνασίου.

Τους/τις  μαθητές/τριες  συνόδευσαν οι  καθηγήτριες  Φυσικής του σχολείου μας Αλεξάνδρα Νικολαΐδου και Σαπφώ Φωτιάδου.