Την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και κοινό σκοπό να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες καθόλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου. Οι τρεις τάξεις του γυμνασίου επισκέφτηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις της Χ.Α.Ν.Θ. και με την καθοδήγηση των αρμόδιων γυμναστών αρχικά ενημερώθηκαν για τις τεχνικές των αθλημάτων και στη συνέχεια συμμετείχαν σε αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, τένις, επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ πονγκ), τοξοβολίας και χορού. Οι τρεις τάξεις του λυκείου επισκέφτηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου του Α.Π.Θ., όπου αρχικά ενημερώθηκαν για τις τεχνικές των αθλημάτων και στη συνέχεια συμμετείχαν σε αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, χειροσφαίρισης (handball) και στίβου.