Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ομάδας προσανατολισμού Θετικών Σπουδών της Γ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκδήλωση «Ημέρες Πολυτεχνείου» που διοργανώθηκε από την Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ενημέρωση σχετικά με το αντικείμενο σπουδών και τις δυνατότητες που δίνονται σε όσους επιλέξουν να σπουδάσουν στα Τμήματα που ανήκουν στην Πολυτεχνική Σχολή.
Εκτός από την ενημέρωση για τις σπουδές στα επτά Τμήματα της Πολυτεχνικής Σχολής, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν και την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις στους καθηγητές των Σχολών, να συνομιλήσουν με εκπροσώπους φοιτητικών ομάδων και να ξεναγηθούν στους χώρους και τα εργαστήρια της Πολυτεχνικής Σχολής.