Το Σάββατο 19/11/2023 στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ πραγματοποιήθηκε η βράβευση των μαθητών και μαθητριών που αρίστευσαν κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών. Ο διαγωνισμός διεξήχθη σε δύο φάσεις, η πρώτη στις 4 Μαρτίου 2023 διαδικτυακά, και η δεύτερη στις 1 Απριλίου 2023 δια ζώσης, σε εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, με θέματα ιδιαίτερα απαιτητικά. Το ΠΣΠΘ συμμετείχε και στις δύο φάσεις του διαγωνισμού και οι μαθητές και οι μαθήτριές του κατάφεραν να κερδίσουν έξι βραβεία. Συγκεκριμένα διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν οι μαθητές της περσινής Β’ Λυκείου:

• Ιωάννης Γαλαμάτης 1ο Βραβείο
  • Παντελής Ζάνης 3ο Βραβείο
  • Δημήτρης Πετρίδης 3ο Βραβείο

Από την περσινή Α’ Λυκείου βραβεύτηκε:

• ο μαθητής Ιωάννης Σιναπίδης 3ο Βραβείο

και από την περσινή Β’ Γυμνασίου:

• ο Ματθαίος- Ραφαήλ Βασίλογλου 1ο Βραβείο
  • η Ελένη Εφραιμίδου 3ο Βραβείο

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διοίκηση του Σχολείου συγχαίρουν θερμά τους μαθητές και τη μαθήτρια που βραβεύτηκαν και τους εύχονται ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον. Συγχαρητήρια  αξίζουν και στα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να βραβευτούν. Ευχαριστούμε θερμά τους φυσικούς του σχολείου μας Σαπφώ Φωτιάδου, Αλεξάνδρα Νικολαΐδου και Γιώργο Τουμανίδη που με μεράκι, κέφι και καλή διάθεση παρότρυναν τους εφήβους του σχολείου μας να συμμετέχουν και τους προετοίμασαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.