Την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 ο  Όμιλος Ορχήστρας & Φωνητικής Γυμνασίου-Λυκείου του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα Μαρία Πατιώ παρουσίασε ένα μικρό μουσικό πρόγραμμα στο πλαίσιο του Χριστουγεννιάτικου Bazaar που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου. Η μουσική παρουσίαση έλαβε χώρα στο αίθριο έξω από την Αίθουσα Μουσικής του Π.Σ.Π.Θ. Το μουσικό πρόγραμμα θα επαναληφθεί το πρωί της Παρασκευής 22 Δεκεμβρίου 2023 στην Αίθουσα Τελετών του Σχολείου αμέσως μετά τη Γιορτή Χριστουγέννων που διοργανώνει η γ΄ γυμνασίου.

Επίσης, ο  Όμιλος Ορχήστρας & Φωνητικής Γυμνασίου-Λυκείου δημιούργησε ένα βίντεο στο πνεύμα των εορτών. Οι χριστουγεννιάτικες μουσικές μας ας προσθέσουν λίγη ακόμα μαγεία στη γιορτινή ατμόσφαιρα και ας υποδεχτούμε μελωδικά την περίοδο των Χριστουγέννων! Το βίντεο βρίσκεται εδώ: https://drive.google.com/file/d/1S-1V3Vw9UwKfc35YJE4h0hIbhymvUhg2/view?usp=sharing