To Σάββατο 9/12/2023 στο ΕΚΦΕ Κέντρου Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε ο Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας EOES 2024 με τη συμμετοχή 17 ομάδων από ισάριθμα Λύκεια της ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές αξιολογήθηκαν στη δεξιότητα χειρισμού εργαστηριακών οργάνων, πραγματοποίησης πειραμάτων, επεξεργασίας δεδομένων και ερμηνείας αποτελεσμάτων.

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου του ΠΣΠΘ Λίτσο Λουκάς, Μιχαηλίδης Μιχαήλ και Σιναπίδης Γιάννης κατάφεραν να κατακτήσουν την ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ στη Φυσική και την ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ στη Χημεία και να εκπροσωπήσουν επάξια το σχολείο μας.

Τους μαθητές προετοίμασαν οι Φυσικοί Φωτιάδου Σαπφώ, Νικολαΐδου Αλεξάνδρα και Τουμανίδης Γιώργος, οι Χημικοί Μηχανικοί Φαχαντίδης Παναγιώτης και Μαγγανά Μαρία και ο Βιολόγος Φωτιάδης Γιώργος.

Η Διοίκηση και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει θερμά μαθητές και εκπαιδευτικούς και τους εύχεται ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον.

Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ