Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Νίκη Αποστολίδου, Μαριτίνα Ζήσιου, Ευμορφία Παρδάλη, Λουκά Λίτσο, Βαφειαδάκη Κωνσταντίνο, Μιχαηλίδη Μιχαήλ, Σιναπίδη Ιωάννη, Βαφειαδάκη Πέτρο, Χατζόπουλο Κωνσταντίνο από την Β’ Λυκείου και Ιωάννη Γαλαμάτη από την Γ’ Λυκείου,  για την πρόκρισή τους στην 2η φάση του 7ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Στατιστικής. Μετά από επίπονη προσπάθεια, κατάφεραν να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τα ερωτήματα των τριών απαιτητικών δοκιμασιών και ετοιμάζουν ήδη την εργασία τους για την διεκδίκηση των πέντε (5) βραβείων.  Το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κάθε χρόνο προσπαθεί με τον όμιλο Στατιστικής και τη συμμετοχή στον Διαγωνισμό, να καλύψει ένα σοβαρό κενό Στατιστικής Παιδείας στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. της χώρας μας.