Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 30/3/2024 η Β’ Φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικής της Ε.Ε.Φ. σε εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, όπου οι μαθητές κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν θεωρητικά και πειραματικά θέματα φυσικής ιδιαίτερης δυσκολίας. Από το Π.Σ.Π.Θ. συμμετείχαν οι μαθητές/τριες Βασιλική Παπαδοπούλου (Α Γυμνασίου), Μιχαήλ Τρυφερίδης (Β Γυμνασίου), Ματθαίος- Ραφαήλ Βασίλογλου (Γ Γυμνασίου), Νικόλαος Πλατής (Α Λυκείου), Λουκάς Λίτσο, Μιχαήλ Μιχαηλίδης, Ιωάννης Σιναπίδης και Πέτρος Βαφειαδάκης (Β Λυκείου),  ΠαντελήςΖάνης, Ιωάννης Γαλαμάτης και Δημήτριος Πετρίδης (Γ Λυκείου). Η Διοίκηση και ο  Σύλλογος Διδασκόντων του Π.Σ.Π.Θ συγχαίρουν τους μαθητές για την πρόκρισή τους και τη συμμετοχή τους στη Β’ Φάση του Διαγωνισμού και τους εύχονται καλά αποτελέσματα.