Οι μαθητές και μαθήτριες του ομίλου «Μαθητές εν Δράσει για το Περιβάλλον» του σχολείου μας συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με τον Ερευνητή του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης – ΕΚΕΤΑ  Δρ. Χημικό Μηχανικό Πλάκα Κωνσταντίνο με θέμα την «Ανακύκλωση και Εξοικόνομηση Νερού για ένα Βιώσιμο Μέλλον». Ο Δρ. Πλάκας Κ., αφού αρχικά παρουσίασε σύντομα το ΕΚΕΤΑ, που αποτελεί το μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο στην Ελλάδα με έδρα τη Θέρμη Θεσσαλονίκης, ενημέρωσε τους μαθητές/τριες για τις σύγχρονες μεθόδους ανακύκλωσης νερού, όπως εφαρμόζονται σε μονάδες αφαλάτωσης θαλασσινού νερού σε ελληνικά νησιά, στην Κύπρο, καθώς και σε μονάδες ανάκτησης νερού από λύματα ή θαλασσινό νερό σε χώρες με έντονη λειψυδρία όπως η Ισπανία, η Ιορδανία, η Σαουδική Αραβία και η Σιγκαπούρη. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες συζήτησαν με τον Δρ. Πλάκα Κ. καλές πρακτικές εξοικονόμησης νερού στην καθημερινότητα, που κρίνονται ολοένα και πιο επιτακτικές στο πλαίσιο της κλιματικής αλλαγής και της παγκόσμιας αύξησης του πληθυσμού.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δρ. Πλάκα Κ. για την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση και αναμένουμε παρόμοιες συνεργασίες και στο μέλλον.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαγγανά Μαρία, ΠΕ85 Χημικός Μηχανικός.