Έπαθλα- Δώρα στο ΠΣΠΘ  για το  1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ   του σεναρίου «Πρόσβαση ατόμων με ειδικές ανάγκες στον χώρο του σχολείου» στα πλαίσια της συνεργασίας  μεταξύ της κοινοπραξίας CONNECT που εκπροσωπείται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης και του ΠΣΠΘ.

Τα έπαθλα που κέρδισαν οι συμμετέχοντες/ουσες από  το  ευρωπαϊκό πρόγραμμα ήταν  τρία  Nezha Inventor’s Kit  για Arduino και micro:bit, με τα οποία θα εξοπλιστεί το όμορφο εργαστήριο Ρομποτικής και Διαστημικής του ΠΣΠΘ.

Συντονίστρια  του προγράμματος για το ΠΣΠΘ είναι η Νικολαΐδου Αλεξάνδρα ΠΕ.04.01 και παιδαγωγική ομάδα καθοδήγησης οι εκπαιδευτικοί Ρώσσιου Ελένη ΠΕ86, Φωτιάδου Σαπφώ ΠΕ.04.01 και Τουμανίδης Γεώργιος ΠΕ.04.01.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών της  Α και Β  Γυμνασίου και τους μαθητές του Ομίλου «Πειραματική Φυσική και Διαστημική». Το CONNECT είναι ένα τριετές έργο που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος Horizon 2020 και έχει ως εταίρους την Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Βραζιλία, την Ισπανία και τη Ρουμανία με στόχο την εκπαίδευση στις Φυσικές Επιστήμες βάσει του καινοτόμου πλαισίου «Νοιάζομαι-Μαθαίνω-Δρω» και με τη δημιουργία Εκπαιδευτικών Σεναρίων Επιστημονικής Δράσης.

Οι μαθητές υλοποίησαν ένα σενάριο- παρέμβαση για τα άτομα με ειδικές ανάγκες στον χώρο του σχολείου  εφαρμόζοντας τη μεθοδολογία STEM και  Inquired  Based  Learning. Δημιούργησαν με το λογισμικό ArcGIS   και την εφαρμογή Fieldmaps ψηφιακό  χάρτη προσβασιμότητας  γύρω από το σχολείο, σχεδίασαν  μια  τρισδιάστατη παιδική χαρά για άτομα με ειδικές ανάγκες στο Tinkercad,  επιγραφές  του σχολείου σε γραφή Braille  και  σύστημα καθοδήγησης τυφλών  με αισθητήρα απόστασης και  μικροεπεξεργαστή Arduino.

Ταυτόχρονα   ευαισθητοποιήθηκαν  σε  θέματα  που αφορούν την ελεύθερη πρόσβαση ατόμων με κινητικά προβλήματα ή με μειωμένη όραση.