ΕΠΙΣΚΕΨΗ 10ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΝΑΟΥΣΑΣ ΣΤΟ Π.Σ.Π.Θ. ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ E TWINNING ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ

Την Παρασκευή 16/2/2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη γνωριμίας μαθητών /τριών της Δ ΄τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας με τους εταίρους μαθητές της Δ΄ταξης του ΠΣΠΘ στο χώρο του Δημοτικού του ΠΣΠΘ, στο πλαίσιο προγράμματος e-twinning με γενικό τίτλο: «Steaming in the world» που αφορά τη διεπιστημονική προσέγγιση των φυσικών επιστημών μέσα από τις τέχνες, τα πειράματα, την ψηφιακή αφήγηση και γενικότερα την διερευνητική μάθηση STEAM.

Στο πλαίσιο της επίσκεψής οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από τον εκπαιδευτικό κ. Φίλιππο Κουτσάκα στον μετεωρολογικό σταθμό του σχολείου, γνωρίστηκαν μεταξύ τους δια ζώσης, αλληλεπίδρασαν, έπαιξαν στην αυλή παιχνίδια σχετικά με τα καιρικά φαινόμενα και σχεδιάστηκαν οι επόμενες δράσεις.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρίνα Λάγουρη (Διευθύντρια Π.Σ.ΠΘ), Νίκη Ζωγράφου, Ευανθία Στέφα, Σοφία Σένογλου, Γιώργος Ραδιόπουλος, Μαρία Ρούσσου (Διευθύντρια 10ου Δημ. Σχ. Νάουσας)