Οι μαθητές/τριες του Όμιλου Μαθηματικών & Τέχνης επισκέφθηκαν την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Την εκπαιδευτική επίσκεψη οργάνωσε και επιμελήθηκε η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Ομίλου κα Λουκία Πετροτσάτου. Κατά τη διάρκειά της οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν και περιηγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου και ενημερώθηκαν για την ιστορία του κινηματογράφου και ιδιαίτερα του Ελληνικού Κινηματογράφου από το ξεκίνημα του μέχρι σήμερα, ενώ είχαν την τύχη να περιηγηθούν στη συλλογή «HELLAFFI», η οποία θεωρείται μοναδική στον κόσμο, αφού περιλαμβάνει, εκτός από γιγαντοαφίσες ζωγραφισμένες στο χέρι, προσχέδια με μολύβι, λιθογραφίες, έργα με ακουαρέλα, σινική μελάνη και κραγιόνι. Ακολούθως, συμμετείχαν στο διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βγαίνω στο φως!». Μέσω μιας βιωματικής πορείας οι μαθητές/τριες γνώρισαν τα πειράματα και τους προδρόμους που οδήγησαν στη δημιουργία της πρώτης κινηματογραφικής μηχανής. Παρακολούθησαν μάλιστα και ένα 15λεπτο 3D ντοκιμαντέρ με την ιστορία των αδελφών Μανάκη. Τέλος, έλαβαν μέρος σε παιχνίδι ρόλων, αφουγκράστηκαν τα μυστικά του κινηματογραφικού λόγου (εικονογράφηση του σεναρίου, είδη πλάνων, γωνίες λήψης κ.ά.) και μέσα στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα “green screen” δημιούργησαν την δική τους ταινία μικρού μήκους. Η εκπαιδευτική επίσκεψη αποτέλεσε πολύτιμη και ευχάριστη εμπειρία για όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες.