Την Πέμπτη 19 και την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (EUC) στη Λευκωσία η εναρκτήρια συνάντηση του νέου προγράμματος ERASMUS+ με θέμα “Promoting 21st-century skills through an inclusive STEAM approach to Cultural Heritage” στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο – Λύκειο του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με εκπρόσωπο την εκπαιδευτικό του σχολείου μας Σαπφώ Φωτιάδου (φυσικός). Πανεπιστημιακοί καθηγητές, μελετητές, ειδικοί μουσείων και εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από Ελλάδα, Πορτογαλία και Κύπρο, συναντήθηκαν με στόχο την ανάπτυξη και οικοδόμηση μιας καινοτόμου, συμπεριλιπτικής STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Math) προσέγγισης στην πολιτιστική κληρονομιά.

Επιστήμη, Διδασκαλία, Έρευνα και Τέχνη αναμειγνύονται δημιουργικά μέσα από εκθέματα μουσείων, αρχαιομετρία και επαυξημένη πραγματικότητα. Τρεις χώρες, τρία πανεπιστήμια, τρία μουσεία και τρία σχολεία!

Μείνετε συντονισμένοι!