Στον Όμιλο Δημιουργικής Γραφής και Κινηματογράφου (Τμήμα 2) κατά το σχολικό έτος 2021 – 2022 δημιουργήθηκε από τους/τις συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες μία ταινία μικρού μήκους με τίτλο “Το άλλο μου μισό”. Η ποιότητα του αποτελέσματος καταδεικνύει το επίπεδο της δουλειάς και το ταλέντο των μαθητών/τριών μας. Παρά τα προβλήματα και τις αντιξοότητες της χρονιάς τα μέλη του Ομίλου κατάφεραν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους και να μοιραστούν με το κοινό τις αγωνίες, τις χαρές, τα προβλήματα και τις αποφάσεις που πήραν και κυρίως τη χαρά της δημιουργίας. Η φωνή τους ακούστηκε, οι θεατές είδαν μέσα από τα δικά τους μάτια τον κόσμο και τον ψυχισμό της εφηβείας, τις ανάγκες και τις επιθυμίες της. Η επίσημη πρεμιέρα της ταινίας έγινε το Σάββατο 14/5/2022 στην αίθουσα Τελετών «Αλέξανδρος Δελμούζος» του ΠΣΠΘ & στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Κι αυτή ήταν μόνο η αρχή, καθώς η ταινία του Ομίλου συνέχισε τη διαδρομή της στο 2ο New Generation Film Festival (26-28 Σεπτεμβρίου 2022), ένα κινηματογραφικό φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους επικεντρωμένο στη νέα γενιά δημιουργών.

Ως επιστέγασμα αυτής της διαδρομής ήρθε η βράβευση της ταινίας μικρού μήκους του Ομίλου με το βραβείο καλύτερου σεναρίου στην ηλικιακή ομάδα 14-17.

Συντελεστές της ταινίας (με αλφαβητική σειρά): Αγγελική Αναγνωστοπούλου, Βενετία Ασπρίδου, Χαράλαμπος Ζαβρακλής, Ξένια Κουζιώρτη, Μαριάννα Παξιμαδάκη, Δημήτρης Πετρίδης, Νικόλαος Πλατής, Χρήστος Σκολαρίκης, Νικόλαος Στοφόρος, Ραλλού Τέκνη – Μερλίδου, Εμίλια Τριανταφυλλίδου, Χαρά Τσάλα, Κατερίνα Τσιλεγκίρη, Μελίνα Χατζηγεωργίου – Φίλιου, Μιχάλης Χατζηγεωργίου, Χριστίνα Χατζηγεωργίου – Φίλιου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός & διδάσκουσα Ομίλου: Αλεξάνδρα Μαυρίδου

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου – Λυκείου ΠΣΠΘ συγχαίρουμε θερμά τους/τις μαθητές/τριες μας, συντελεστές της ταινίας, για τη σημαντική διάκριση, καθώς και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό,  και ευχόμαστε καλή συνέχεια και κάθε επιτυχία σε ανάλογες δράσεις και τη νέα σχολική χρονιά.

Τρέιλερ ταινίας
Ταινία μικρού μήκους