Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει την Κυριακή 2 Απριλίου για μία ακόμη χρονιά την 4η Ημερίδα  Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο ΠΣΠΘ.

Στόχος της ημερίδας είναι η ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου αλλά και του Λυκείου από 25 διακεκριμένους επιστήμονες & επαγγελματίες για  το αντικείμενο διαφόρων  επαγγελμάτων, τις δυσκολίες καθώς και τις προοπτικές απασχόλησης και ανέλιξης. Η εκδήλωση αποτελείται από δυο μέρη:

9.30-10.00 Προσέλευση

Α’ μέρος 10.00- 12.00 & 12.00-13.00
Panel 1: Επαγγέλματα του 1ου πεδίου | Ανθρωπιστικές, νομικές και κοινωνικές επιστήμες.
Ψυχολόγος, Δημοσιογράφος, Αρχαιολόγος, Εγκληματολόγος ( δεν έχει επιβεβαιώσει ακόμη), Ηθοποιός

Panel 2: Επαγγέλματα του 2ου πεδίου | Θετικές και τεχνολογικές επιστήμες.
Αρχιτέκτονας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Πολιτικός Μηχανικός, Χημικός Μηχανικός, Αστροφυσικός

Β’ μέρος 13.00-15.00
Panel 3: Επαγγέλματα του 3ου πεδίου | Επιστήμες Υγείας και Ζωής.
Οδοντίατρος, Στρατιωτικός Κτηνίατρος, Παιδοψυχίατρος, Μοριακός Βιολόγος, Γενετιστής,  Ιατροδικαστής

Panel 4: Επαγγέλματα του 4ου πεδίου | Επιστήμες οικονομίας και πληροφορική.
Χρηματοοικονομικά, Τουριστικά Επαγγέλματα, Στέλεχος Εξαγωγών, Αστυνομικός, Πληροφορικός

Όσοι/ες επιθυμούν να συμμετέχουν χρειάζεται να συμπληρώσουν υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής και να την αποστείλουν είτε ηλεκτρονικά στο parents.ppspth@gmail.com είτε να την καταθέσουν στην υποδιευθύντρια του σχολείου κα Λαλαγιάννη. Σημειώνουμε ότι στην ημερίδα μπορούν να συμμετέχουν και μαθητές/τριες άλλων σχολείων οι οποίοι/ες θα πρέπει να συμπληρώσουν τη δήλωση συμμετοχής, καθώς και γονείς ή/και κηδεμόνες.